Sâmbătă, 4 iunie – Duminică, 12 iunie | Gala Absolvenților UNATC | UNATC, Palatul Copiilor, Teatrul Bulandra

27 mai, 2016

Gala Absolvenților UNATC | UNATC, Palatul Copiilor, Teatrul Bulandra
Eveniment partener
FB page
Locul: UNATC, Palatul Copiilor, Teatrul Bulandra
Data: sâmbătă, 4 iunie – duminică, 12 iunie
Programul integral e disponibil mai jos.

 

Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti, în parteneriat cu ARCUB și cu București 2021, prezintă proiectul de sfârşit de an de studii, GALA ABSOLVENTILOR 2016. Această Gală, care practic este o stagiune de spectacole ale absolventilor la nivel de licenţă şi master, promoția 2016, va deschide uşile pentru publicul larg, constituind unul dintre cele mai importante evenimente ale Facultăţii de Teatru.

 

Cele nouă zile de sărbătoare stau sub semnul celebrării artei, a talentului, a tinereții și-a permanentei desăvârșiri întru frumos. Peste 40 de spectacole, împreună cu zeci de proiecte de licență sau disertație, încununează truda absolvenţilor secţiilor de Actorie, Regie, Scenografie, Coregrafie, Păpuși și marionete, Teatru de animaţie, Design de lumină şi sunet, Teatrologie, management și marketing cultural, Pedagogie teatrală, Scriere dramatică.

 

PROGRAM Gala Absolvenților UNATC
SÂMBĂTĂ, 4 IUNIE

16:00 – KATHIE ȘI HIPOPOTAMUL de Mario Vargas Llosa
UNATC – Platoul Ion Sava
Durata: 2h
Spectacol de Regie (Licență): Diana TĂNASE
Profesor coordonator de an: conf.univ.dr. Ion MIRCIOAGĂ

17:00 DESCHIDEREA OFICIALĂ A GALEI
UNATC – Sala Atelier

17:30 UN EXERCIȚIU DE BRECHT de Bertolt Brecht (distribuția I)
UNATC – Sala Atelier
Durata: 1h 35min
Spectacol de Arta Actorului (Master), coordonat de prof.univ.dr. Valeria SITARU

18:00 AVIOANE DE HÂRTIE de Elise Wilk
UNATC – Sala Ileana Berlogea
Durata: 1h 40min
Spectacol de Actorie (Licență), coordonat de prof. asociat Cristi JUNCU
Coordonator de an: prof.univ.dr. Adrian TITIENI

20:00 CAMERA ALBASTRĂ de David Hare
Palatul Național al Copiilor – Sala Octavian Cotescu
Durata: 1h 45min
Spectacol de Actorie (Licență), coordonat de conf.univ.dr. Mihela SÂRBU
Coordonator de an: prof.univ.dr. Adrian TITIENI

20:00 UN EXERCIȚIU DE BRECHT de Bertolt Brecht (distribuția II)
UNATC – Sala Atelier
Durata: 1h 35min
Spectacol de Arta Actorului (Master), coordonat de prof.univ.dr. Valeria SITARU

 

DUMINICĂ, 5 IUNIE
16:00 UNCHIUL VANEA de A.P. Cehov (distribuția I)
UNATC – Sala Atelier
Durata: 2h 10 min (cu pauză)
Spectacol de Arta actorului (Master), coordonat de prof.univ.dr. Tania FILIP și lect.univ.dr. Dana ROTARU

18:30 IARNA de Jon Fosse
UNATC – Sala Ileana Berlogea
Durata: 1h 40 min
Spectacol de Arta regizorului (Master): Alina CHIRIAC
Coordonator de an: prof.univ.dr. Alexa VISARION

19:00 SELF
Palatul Național al Copiilor – Sala Octavian Cotescu
Durata: 30 min
Spectacol de Coregrafie (Licență): Camelia NEAGOE
Coordonatori: prof.univ.dr. Sergiu ANGHEL și lect.univ.dr. Andreea DUȚĂ

19:45 USE ME, USE ME, ABUSE ME!
Palatul Național al Copiilor – Sala Octavian Cotescu
Durata: 30 min
Spectacol de Coregrafie (Licență): Mariana GAVRICIUC
Coordonatori: prof.univ.dr. Sergiu ANGHEL și lect.univ.dr. Andreea DUȚĂ

20:00 INCENDII de Wajdi Mouawad
TEATRUL BULANDRA – Sala Studio Space (Grădina Icoanei)
Durata: 2h 15 min
Spectacol de Regie (Licență): Irina BANEA
Coordonator de an: conf.univ.dr. Ion MIRCIOAGĂ

 

LUNI, 6 IUNIE

16:30 ORA BLU de David Mamet (distribuția I)
UNATC – Platoul Ion Sava
Durata: 50 min
Spectacol de Actorie (Licență), coordonat de conf.univ.dr Andreea VULPE
Coordonator de an: prof.univ.dr. Adrian TITIENI

18:00 ORA BLU de David Mamet (distribuția II)
UNATC – Platoul Ion Sava
Durata: 50 min
Spectacol de Actorie (Licență), coordonat de conf.univ.dr Andreea VULPE
Coordonator de an: prof.univ.dr. Adrian TITIENI

19:00 AMADEUS după Peter Shaffer
UNATC – Sala Ileana Berlogea
Durata: 1h 45min
Spectacol de Regie (Licență): Iulia GRIGORIU
Coordonatori de an: conf.univ.dr. Ion MIRCIOAGĂ şi prof.asoc.drd. Alexandru BERCEANU

19:00 UNCHIUL VANEA de A.P. Cehov (distribuția III)
UNATC – Sala Atelier
Durata: 2h 10 min (cu pauză)
Spectacol de Arta actorului (Master), coordonat de prof.univ.dr. Tania FILIP și lect.univ.dr. Dana ROTARU

19:00 THE WALL
Palatul Național al Copiilor – Sala Octavian Cotescu
Durata: 30 min
Spectacol de Coregrafie (Licență): Ana ZIDARU
Coordonatori: prof.univ.dr. Sergiu ANGHEL și lect.univ.dr. Andreea DUȚĂ

19:45 FIX
Palatul Național al Copiilor – Sala Octavian Cotescu
Durata: 30 min
Spectacol de Coregrafie (Licență): Marin Mihai PETRINI
Coordonatori: prof.univ.dr. Sergiu ANGHEL și lect.univ.dr. Andreea DUȚĂ

20:25 CÂTEODATĂ SUNT

Palatul Național al Copiilor – Sala Octavian Cotescu
Durata: 30 min
Spectacol de Coregrafie (Licență): Alexandru BORDEA
Coordonatori: prof.univ.dr. Sergiu ANGHEL și lect.univ.dr. Andreea DUȚĂ

 

MARȚI, 7 IUNIE
16:00 NORWAY TODAY de Igor Bauersima
Palatul Național al Copiilor – Sala Octavian Cotescu
Durata: 1h 40min
Spectacol de Regie (Licență): Claudia MACHEDON
Coordonatori de an: conf.univ.dr. Ion MIRCIOAGĂ și prof.asoc. Claudiu GOGA

17:30 DO MI NO one-woman show
UNATC – Sala Ileana Berlogea
Durata: 1h
Spectacol de Animaţie (Master): Petronela PURIMA
Cordonator de an: conf.univ.dr. Daniel STANCIU

19:00 CU UȘILE ÎNCHISE de Jean-Paul Sartre
UNATC – Platoul Ion Sava
Durata: 1h 45min
Spectacol de Regie (Licență): Florin LIȚĂ
Coordonatori de an: conf.univ.dr. Ion MIRCIOAGĂ și prof.asoc.drd. Alexandru BERCEANU

19:00 MARTIRI de Marius Von Mayenburg
UNATC – Sala Atelier
Durata: 1h 40 min
Spectacol de Arta regizorului de teatru (Master): Irina CRĂIŢĂ-MÂNDRĂ
Coordonator de an: prof. univ. dr. Alexa VISARION

 

MIERCURI, 8 IUNIE

16:00 TREAPTA A 9-A de Tom Ziegler (distribuția I)
Palatul Național al Copiilor – Sala Octavian Cotescu
Durata: 1 h 30 min
Spectacol de Actorie (Licență), coordonat de lect.univ.dr. Mihaela BEȚIU
Coordonator de an: prof.univ.dr. Adrian TITIENI

18:00 JACQUES SAU SUPUNEREA de Eugene Ionesco
Palatul Național al Copiilor – Sala Ion Cojar
Durata: 1 h
Spectacol de Actorie (Licență), coordonat de conf.univ.dr. Mircea GHEORGHIU şi asist.univ.dr. Mihai BRĂTILĂ
Coordonator de an: prof.univ.dr. Adrian TITIENI

18:00 365 DE OI
UNATC – Sala Atelier
Durata: 1h
Spectacol de Coregrafie (Master): Teodora BUDESCU
Coordonatori de an: conf.univ. dr. Liliana IORGULESCU şi lect.univ.dr. Andreea DUŢĂ

19:30 CE FORMIDABILA HARABABURĂ! de Eugene Ionesco
UNATC – Sala Ileana Berlogea
Durata: 1h 30 min
Spectacol de Arta Actorului (Master), coordonat de prof.univ.dr. Gelu COLCEAG şi asist.univ.dr. Vlad LOGIGAN

20:00 TREAPTA A 9-A de Tom Ziegler (distributia II)
Palatul Național al Copiilor – Sala Octavian Cotescu
Durata: 1 h 30 min
Spectacol de Actorie (Licență), coordonat de lect.univ.dr. Mihaela BEȚIU
Coordonator de an: prof.univ.dr. Adrian TITIENI

 

JOI, 9 IUNIE

14:00 SPECTACOL DE VARIETĂȚI de Ionuț ANGHEL (în afara Galei)
UNATC – Platoul Sava
Durata: 2h
Spectacol de Regie

17:00 TREAPTA A 9-A de Tom Ziegler (distributia III)

Palatul Național al Copiilor – Sala Octavian Cotescu
Durata: 1h 30 min
Spectacol de Actorie (Licență), coordonat de lect.univ.dr. Mihaela BEȚIU
Coordonator de an: prof.univ.dr. Adrian TITIENI

17:00 CE FORMIDABILĂ HARABABURĂ! de Eugene Ionesco
UNATC – Sala Ileana Berlogea
Durata: 1h 30 min
Spectacol de Arta Actorului (Master), coordonat de prof.univ.dr. Gelu COLCEAG şi asist.univ.dr. Vlad LOGIGAN

19:00 TREAPTA A 9-A de Tom Ziegler (distribuția IV)
Palatul Național al Copiilor – Sala Octavian Cotescu
Durata: 1h 30 min
Spectacol de Actorie (Licență), coordonat de lect.univ.dr. Mihaela BEȚIU
Coordonator de an: prof.univ.dr. Adrian TITIENI

19:00 UNCHIUL VANEA de A.P. Cehov (distribuția III)
UNATC – Sala Atelier
Durata: 2h 10 min (cu pauză)
Spectacol de Arta actorului (Master), coordonat de prof.univ.dr. Tania FILIP și lect.univ.dr. Dana ROTARU

19:00 VRAJITOARELE DIN SALEM de Arthur Miller
Palatul Național al Copiilor – Sala Ion Cojar
Durata: 3h cu pauză
Spectacol de Regie (Licență): Diana PĂCURAR
Coordonatori de an: conf.univ.dr. Ion MIRCIOAGĂ şi prof.asoc. Claudiu GOGA

 

VINERI, 10 IUNIE

16:00 BARBĂ ALBASTRĂ. SPERNȚA FEMEILOR de Dea Loher
Palatul Național al Copiilor – Sala Octavian Cotescu
Durata: 1h 5 min
Spectacol de Regie (Licență): Carmen BONCIU
Coordonatori de an: conf. univ.dr. Ion MIRCIOAGĂ şi prof.asoc. Claudiu GOGA

16:00 AVIOANE DE HÂRTIE de Elise Wilk (distribuția II)
UNATC – Sala Ileana Berlogea
Durata: 1h 40min
Spectacol de Actorie (Licență), coordonat de prof.asoc. Cristi JUNCU
Coordonator de an: prof.univ.dr. Adrian TITIENI

16:00 HOOK SE ÎNTOARCE
UNATC – Sala 110A
Spectacol de Animaţie (Master): Ionuț PĂDURARU
Coordonator de an: conf.univ.dr. Daniel STANCIU

17:30 UN EXERCIȚIU DE BRECHT de Bertolt Brecht (distribuția III)
UNATC – Sala Atelier
Durata: 1h 35min
Spectacol de Arta Actorului (Master), coordonat de prof.univ.dr. Valeria SITARU

19:00 VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ de William Shakespeare (distribuția I)
Palatul Național al Copiilor – Sala Ion Cojar
Durata: 2h
Spectacol de Arta Actorului (Licență), coordonat de prof.univ.dr Adrian Ioan TITIENI
Coordonator de an: prof.univ.dr Adrian Ioan TITIENI
Mulțumiri speciale lui Mihai CONSTANTIN, Vladimir ANTON, Corina MOISE, Andrei RUNCANU

19:30 LABIRINT
UNATC – Sala Ileana Berlogea
Durata: 20 min
Spectacol de Coregrafie (Licență): Oana ZARA
Coordonatori de an: prof.univ.dr. Sergiu ANGHEL şi lect.univ.dr. Andreea DUŢĂ

20:15 Mahakali

UNATC – Sala Ileana Berlogea
Durata: 20 min
Spectacol de Coregrafie (Licență): Agata MARINESCU
Coordonatori de an: prof.univ.dr. Sergiu ANGHEL şi lect.univ.dr. Andreea DUŢĂ

 

SÂMBĂTĂ, 11 IUNIE
12:00 PRICHINDEL după Fraţii Grimm
UNATC – Sala 110A
Spectacol de Animaţie (Master): Mona TONCU
Coordonator de an: conf.univ.dr. Apostol GABRIEL

16:00 VIAȚA 3 de Yasmina Rezea
Palatul Național al Copiilor – Sala Octavian Cotescu
Durata: 1h 25 min
Spectacol de Actorie (Licență), coordonat de drd. Iulia LUMÂNARE
Coordonator de an: prof.univ.dr. Adrian TITIENI

18:30 CONU‘ LEONIDA
UNATC – Sala Atelier
Durata: 35 min
Spectacol de Arta Actorului (Master), coordonatat de prof.univ.dr. Gabriel RADU

19:00 VISUL UNEI NOPTI DE VARA de William Shakespeare (distribuția II)
Palatul Național al Copiilor – Sala Ion Cojar
Durata: 2h
Spectacol de Actorie (Licență), coordonat de prof.univ.dr. Adrian TITIENI
Coordonator de an: prof.univ.dr. Adrian TITIENI

20:00 TREI (3) FARSE CU PANTALONE de Mihai Gruia Sandu
UNATC – Sala Ileana Berlogea
Durata:1h 30min
Spectacol de Arta Actorului (Master), coordonat de prof.univ.dr. Mihai-Gruia SANDU şi asistenţi: drd. Radu CRĂCIUN, drd. Ştefan LUPU, coregrafia: lect.univ.dr. Roxana COLCEAG

 

DUMINICĂ, 12 IUNIE

15:30 AMAZOANELE
UNATC – Sala Ileana Berlogea
Durata: 1 h
Spectacol de Păpuşi-Marionete (Licență), coordonat de prof. univ. dr. Mihai-Gruia SANDU, lect. univ. dr. Mihai DUMITRESCU (manuire marionete) şi conf. univ. dr. Liliana GAVRILESCU (manuire papuși)

16:00 JUST IN CASE
Palatul Național al Copiilor – Sala Octavian Cotescu
Durata: 30 min.
Spectacol de Coregrafie (Licență): Simona DABIJA
Coordonatori: prof.univ.dr. Sergiu ANGHEL și lect.univ.dr. Andreea DUȚĂ

16:00 CORRIDOR A de Bogdan Olariu
UNATC – Sala Ileana Berlogea
Durata: 1 h
Spectacol de Actorie (Licență), coordonat de conf.univ.dr. Mihaela SÂRBU
Coordonator de an: prof.univ.dr Adrian TITIENI

16:00 HIKIKOMORI, THE’HERMIT CHILDREN‘
UNATC – Sala Atelier
Durata: 1 h
Spectacol de Artă Coregrafică (Master): Minodora LUNGU
Coordonatori de an: conf.univ.dr. Liliana IORGULESCU şi lect.univ.dr. Andreea DUŢĂ

17:00 NOPȚI ALBE de F.M. Dostoievski

UNATC – Platoul Ion Sava
Durata: 1h 15 min
Spectacol de Actorie (Licență), coordonat de conf.univ.dr. Andreea VULPE
Coordonator de an: prof.univ.dr Adrian TITIENI

19:30 FESTIVITATE DE PREMIERE și ÎNCHIDEREA GALEI

Category
Program
Tags
2021, actorie, ARCUB, arta, Bucuresti, capitala culturala, Capitala Culturala Europeana, Capitala Europeana a Culturii, CEaC, coregrafie, dans, design de lumina si sunet, frumos, gala, gala absolventilor, management cultural, marionete, marketing cultural, papusi, pedagogie teatrala, regie, scenografie, scriere dramatica, talent, teatrologie, teatru, teatru de animatie, unatc, universitatea nationala de arta teatrala si cinematografica I l caragiale